Tarihçe

Boğaziçi Üniversitesi Makine ve Teknoloji Kulübü BÜMATEK, 7 Eylül 1986 yılında dönemin Makine Mühendisliği öğrencisi Sinan Gülener ve arkadaşları tarafından kuruldu. İlk döneminde akademik takvim “Wallplanner”, teknik geziler ve söyleşileri dönemin üniversite öğrencileriyle buluşturan BÜMATEK kurulduğu günden bu yana etkinliklerine yenilerini ekledi.
90lı yıllara geldiğimizde o zaman büyük bir ivme kazanarak gelişme sürecine giren otomotiv sektörüne giriş yapan Bümatek “Autoshow” etkinliğiyle klasik ve modern birçok otomobil markasını üniversite öğrencileriyle bir araya getirdi. Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs’te test sürüşleriyle üniversiteliler bu otomobilleri deneme imkanına kavuştular. Sektörün öne çıkan konularının tanıtıldığı “Bakış” adlı etkinliklerde ise çeşitli sektörlerin önde gelen isimlerini Boğaziçi Üniversitesi’nde misafir ederek konuşmacıların bugüne kadar edindiği bilgi birikimini ve iş dünyasında kazandığı tecrübeleri öğrencilerle paylaşmalarını sağladı.
Aynı zamanda bir teknoloji kulübü olan Bümatek, “Techdays” etkinliğiyle teknolojiyi mercek altına aldı. Bu etkinliklerde yeni teknolojilerin tanıtılmasının yanında, teknoloji dünyasında söz sahibi olan birçok şirket öğrencilere deneyimlerini aktardı. Bümatek, yeni bir yüzyıla girerken ülkemizde ve dünyada yaşamımıza yön veren teknoloji ile ilgili birçok etkinliğe imza attı.

Bu sene 28. yılını geride bırakan Bümatek, kurulduğu günden bu yana birçok üyesini geleceğe hazırladı. Geçmişte Bümatek yönetim kurullarında görev alan birçok üniversiteli, meslek hayatlarında kurumsal şirketlerde üst düzey yönetici, girişimci ve akademisyenler oldular.

2014-2015 eğitim öğretim yılında; bu yıl üçüncüsü gerçekleşecek Days of Art and Technology(Dart), ikinci kez gerçekleştirilecek Energy Panel ve tea-talk etkinliklerini düzenleyecek olan Bümatek halen birçok farklı bölümden üniversite öğrencisini bünyesinde barındıran ve bu öğrencileri sonraki yaşamlarına hazırlayan bir öğrenci kulübü olarak faaliyetlerine devam etmektedir.