YETİK KADRİ MERT
CEO, Enerjisa Enerji A.Ş.
He graduated from the Middle East Technical University as a mechanical engineer and then received his MBA degree in Finance from the Fairleigh Dickinson University, of NJ, USA.
He has started his professional career in Large Scale Construction Projects in Middle Eastern Countries and continued in Sümertaş Group of Companies where he finally held the Vice president position. He held numerous high level management positions in Ortech, Inc., USA, Çamsan A.Ş. and Doğan Group of Companies.
He joined Sabancı Group in 2003 as Head of Strategic Planning and Business Development and continued his career as General Manager in Enerjisa until 2007. He joined to Enerjisa Başkent Electricity Distribution Company as CEO in 2008 and assigned as CEO to Enerjisa in 2011.
YETİK KADRİ MERT
CEO, Enerjisa Enerji A.Ş.
Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Makine Mühendisi olarak mezun olduktan sonra ABD’de Fairleigh Dickinson Üniversitesi’nde Finans alanında MBA derecesi almıştır.
Yetik K. Mert, profesyonel kariyerine çeşitli Orta Doğu ülkelerinde büyük ölçekli inşaat projelerinde başlamıştır. Sümertaş Şirketler Grubu’nda kariyerine devam eden Mert, burada son olarak Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir. Mert, ABD’de Ortech, Çamsan A.Ş. ve Doğan Grup Şiketleri’nde yöneticilik pozisyonlarında görev almıştır.
2003 yılında Sabancı Grubu’na Stratejik Planlama ve İş Geliştirme Direktörü olarak katılan Mert, kariyerine 2007 yılına kadar Enerjisa’da Genel Müdür olarak devam etmiştir. 2008 yılında Enerjisa Başkent EDAŞ’a CEO olarak katılmış, 2011 yılında ise Enerjisa’ya CEO olarak atanmıştır.